Pulse Electronics 14A-30-28B35
Part No.:
14A-30-28B35
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
14A-30-28B35.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 30VA TH
Shipping
14A-30-28B35 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
International PC Plug-In
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max):
Parallel 2.12A, Series 1.06A
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Single, Multiple Taps
Center Tap:
No
Power - Max:
30VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
66.68mm L x 55.55mm W
Height - Seated (Max):
39.67mm