Pulse Electronics 14A-2.5-36B37
Part No.:
14A-2.5-36B37
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
14A-2.5-36B37.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 2.5VA TH
Shipping
14A-2.5-36B37 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
International PC Plug-In
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max):
Parallel 140mA, Series 70mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Single, Multiple Taps
Center Tap:
No
Power - Max:
2.5VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
41.28mm L x 33.32mm W
Height - Seated (Max):
28.58mm