Pulse Electronics 14A-20-10B4
Part No.:
14A-20-10B4
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
14A-20-10B4.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Shipping
14A-20-10B4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
International PC Plug-In
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max):
Parallel 4A, Series 2A
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Single, Multiple Taps
Center Tap:
No
Power - Max:
20VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
57.15mm L x 47.63mm W
Height - Seated (Max):
41.28mm