Nidec Components Corporation 1309P502
Part No.:
1309P502
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
1309P502.pdf
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
1309P502 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Series:
1309
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Resistance:
5 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Number of Turns:
19.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Wirewound
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Square - 0.374" x 0.374" Face (9.50mm x 9.50mm)