Nidec Components Corporation 1211P501
Part No.:
1211P501
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
1211P501.pdf
Description:
TRIMMER 500OHM 0.75W PC PIN SIDE
Shipping
1211P501 Specifications
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Series:
1211
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Resistance:
500 Ohms
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Tolerance:
±5%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Number of Turns:
22.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Wirewound
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.323" x 0.276" Face (8.20mm x 7.00mm)