Nidec Components Corporation 1208P500
Part No.:
1208P500
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
1208P500.pdf
Description:
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
1208P500 Specifications
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Series:
1208
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Resistance:
50 Ohms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Number of Turns:
16.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Wirewound
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.264" x 0.165" Face (6.70mm x 4.20mm)