Hammond Manufacturing 1182Q240
Part No.:
1182Q240
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
1182Q240.pdf
Description:
PWR XFMR TOROIDAL 1500VA CHAS MT
Shipping
1182Q240 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Series:
1182
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Toroidal
Voltage - Primary:
117V, 234V
Voltage - Secondary (Full Load):
240V
Current - Output (Max):
6.3A
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Single
Center Tap:
No
Power - Max:
1500VA
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
187.96mm Dia