Nidec Components Corporation 1113T102
Part No.:
1113T102
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
1113T102.pdf
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.75W PC PIN TOP
Shipping
1113T102 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Series:
1113
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Resistance:
1 kOhms
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Wirewound
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Round - 0.531" Dia (13.50mm)