Cornell Dubilier Knowles 104MWR100K
Part No.:
104MWR100K
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
104MWR100K.pdf
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC AXIAL
Shipping
104MWR100K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Axial
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.236" Dia x 0.453" L (6.00mm x 11.50mm)