Cornell Dubilier Knowles 104MKP275KD
Part No.:
104MKP275KD
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
104MKP275KD.pdf
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 310VAC RADIAL
Shipping
104MKP275KD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.445" (11.30mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)