Paktron 104K250RA4-FA
Part No.:
104K250RA4-FA
Manufacturer:
Paktron
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
104K250RA4-FA.pdf
Description:
CAPACITOR MLP 0.1UF 250V RADIAL
Shipping
104K250RA4-FA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Paktron
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
6 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.449" L x 0.161" W (11.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)