Cornell Dubilier Knowles 103MWR630K
Part No.:
103MWR630K
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
103MWR630K.pdf
Description:
CAP FILM 10000PF 630VDC AXIAL
Shipping
103MWR630K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Axial
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
141.471 Ohms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.236" Dia x 0.551" L (6.00mm x 14.00mm)