Cornell Dubilier Knowles 103MPW630K
Part No.:
103MPW630K
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
103MPW630K.pdf
Description:
CAP FILM 10000PF 630VDC AXIAL
Shipping
103MPW630K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Axial
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.256" Dia x 0.571" L (6.50mm x 14.50mm)