Cornell Dubilier Knowles 103MKP275KE
Part No.:
103MKP275KE
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
103MKP275KE.pdf
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 310VAC RAD
Shipping
103MKP275KE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Radial
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.327" (8.30mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)