CTS Electrocomponents 09TR11KA104DPR
Part No.:
09TR11KA104DPR
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
09TR11KA104DPR.pdf
Description:
TRIMMER 100KOHM 0.15W J LEAD TOP
Shipping
09TR11KA104DPR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
Series:
09TR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
100 kOhms
Power (Watts):
0.15W
Tolerance:
±30%
Temperature Coefficient:
-500/ +200ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Carbon
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.394" x 0.386" Face (10.00mm x 9.80mm)