CTS Electrocomponents 06TR4AA103CP
Part No.:
06TR4AA103CP
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
06TR4AA103CP.pdf
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.1W PC PIN SIDE
Shipping
06TR4AA103CP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
Series:
06TR
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Resistance:
10 kOhms
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
-300/ +200ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Carbon
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Square - 0.256" x 0.256" Face (6.50mm x 6.50mm)