Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components 0538-011-F-15.0-60LF
Part No.:
0538-011-F-15.0-60LF
Manufacturer:
Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Package:
Datasheet:
0538-011-F-15.0-60LF.pdf
Description:
CAP TRIM 15-60PF 100V CHAS MNT
Shipping
0538-011-F-15.0-60LF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
538
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Capacitance Range:
15 ~ 60pF
Adjustment Type:
Top
Voltage - Rated:
100 V
Dielectric Material:
Ceramic
Q @ Freq:
500 @ 1MHz
Size / Dimension:
0.375" Dia (9.53mm)
Height - Seated (Max):
0.275" (6.99mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C