Diodes Incorporated ZXTP08400BFFTA
Part No.:
ZXTP08400BFFTA
Package:
SOT-23-3 Flat Leads
Datasheet:
ZXTP08400BFFTA.pdf
Description:
TRANS PNP 400V 0.2A SOT-23F
Shipping
ZXTP08400BFFTA Specifications
Package/Case:
SOT-23-3 Flat Leads
Transistor Type:
PNP
Current - Collector (Ic) (Max):
200 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
400 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
190mV @ 40mA, 200mA
Current - Collector Cutoff (Max):
50nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
100 @ 50mA, 5V
Power - Max:
1.5 W
Frequency - Transition:
70MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)