Diodes Incorporated ZXTN25100DGTA
Part No.:
ZXTN25100DGTA
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
ZXTN25100DGTA.pdf
Description:
TRANS NPN 100V 3A SOT-223-3
Shipping
ZXTN25100DGTA Specifications
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Transistor Type:
NPN
Current - Collector (Ic) (Max):
3 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
100 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
500mV @ 600mA, 3A
Current - Collector Cutoff (Max):
50nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
300 @ 10mA, 2V
Power - Max:
3 W
Frequency - Transition:
175MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)