Diodes Incorporated ZXT13N50DE6TA
Part No.:
ZXT13N50DE6TA
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
ZXT13N50DE6TA.pdf
Description:
TRANS NPN 50V 4A SOT-26
Shipping
ZXT13N50DE6TA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SOT-23-6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Transistor Type:
NPN
Current - Collector (Ic) (Max):
4 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
180mV @ 400mA, 4A
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
300 @ 1A, 2V
Power - Max:
1.1 W
Frequency - Transition:
115MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)