Diodes Incorporated ZXMP10A17E6QTA
Part No.:
ZXMP10A17E6QTA
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
ZXMP10A17E6QTA.pdf
Description:
MOSFET P-CH 100V 1.3A SOT26
Shipping
ZXMP10A17E6QTA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SOT-23-6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
1.3A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
350mOhm @ 1.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
10.7 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
424 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1.1W (Ta)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)