Diodes Incorporated ZXMN10A08DN8TA
Part No.:
ZXMN10A08DN8TA
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
ZXMN10A08DN8TA.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 100V 1.6A 8SO
Shipping
ZXMN10A08DN8TA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):
100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
1.6A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
250mOhm @ 3.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 250µA (Min)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
7.7nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
405pF @ 50V
Power - Max:
1.25W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)