Mini-Circuits ZVBP-40600-K+
Part No.:
ZVBP-40600-K+
Manufacturer:
Mini-Circuits
Category:
RF Filters
Package:
Module
Datasheet:
ZVBP-40600-K+.pdf
Description:
RF FILTER BAND PASS 40.6GHZ MOD
Shipping
ZVBP-40600-K+ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mini-Circuits
Series:
ZVBP-40600-K+
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Frequency:
40.6GHz Center
Bandwidth:
5.8GHz
Filter Type:
Band Pass
Ripple:
Insertion Loss:
3dB
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.150" L x 0.630" W (80.00mm x 16.00mm)
Height (Max):
0.315" (8.00mm)