USA Industrials ZUSAV5X76
Part No.:
ZUSAV5X76
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
ZUSAV5X76.pdf
Description:
FKM ORING 75A 5WD X 76ID MM
Shipping
ZUSAV5X76 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
FKM
Dash Number:
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
2.992" (76.00mm)
Diameter - Outside:
3.386" (86.00mm)
Width / Cross Section:
0.197" (5.00mm)
Color:
Black
Hardness:
75 Shore A
Operating Temperature:
-26°C ~ 204°C