USA Industrials ZUSAV2X25
Part No.:
ZUSAV2X25
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
ZUSAV2X25.pdf
Description:
O-RING FKM BLACK PK10
Shipping
ZUSAV2X25 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
FKM
Dash Number:
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
0.984" (25.00mm)
Diameter - Outside:
1.142" (29.00mm)
Width / Cross Section:
0.079" (2.00mm)
Color:
Black
Hardness:
75 Shore A
Operating Temperature:
-26°C ~ 204°C