USA Industrials ZUSAV1.9X4.8
Part No.:
ZUSAV1.9X4.8
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
ZUSAV1.9X4.8.pdf
Description:
O-RING FKM BLACK PK10
Shipping
ZUSAV1.9X4.8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
FKM
Dash Number:
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
0.189" (4.80mm)
Diameter - Outside:
0.339" (8.60mm)
Width / Cross Section:
0.075" (1.90mm)
Color:
Black
Hardness:
75 Shore A
Operating Temperature:
-26°C ~ 204°C