USA Industrials ZUSAV1.5X43
Part No.:
ZUSAV1.5X43
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
ZUSAV1.5X43.pdf
Description:
O-RING FKM BLACK PK10
Shipping
ZUSAV1.5X43 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
FKM
Dash Number:
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
1.693" (43.00mm)
Diameter - Outside:
1.811" (46.00mm)
Width / Cross Section:
0.059" (1.50mm)
Color:
Black
Hardness:
75 Shore A
Operating Temperature:
-26°C ~ 204°C