USA Industrials ZUSAS70FDA444
Part No.:
ZUSAS70FDA444
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
ZUSAS70FDA444.pdf
Description:
FDA SI ORING 70A -444
Shipping
ZUSAS70FDA444 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
Silicone
Dash Number:
Nominal I.D.:
7-3/4"
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
7.725" (196.22mm) 7-3/4"
Diameter - Outside:
8.275" (210.19mm) 8-1/4"
Width / Cross Section:
0.275" (7.00mm) 1/4"
Color:
Red
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-62°C ~ 232°C