USA Industrials ZUSAS70FDA2X50
Part No.:
ZUSAS70FDA2X50
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
ZUSAS70FDA2X50.pdf
Description:
O-RING SILICONE RED PK10
Shipping
ZUSAS70FDA2X50 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
Silicone
Dash Number:
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
1.969" (50.00mm)
Diameter - Outside:
2.126" (54.00mm)
Width / Cross Section:
0.079" (2.00mm)
Color:
Red
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-62°C ~ 232°C