USA Industrials ZUSAS70FDA040
Part No.:
ZUSAS70FDA040
Datasheet:
ZUSAS70FDA040.pdf
Description:
O-RING SILICONE RED -40 PK5
Shipping
ZUSAS70FDA040 Specifications
Dash Number:
-040
Nominal I.D.:
2-7/8"
Diameter - Inside:
2.864" (72.75mm) 2-7/8"
Diameter - Outside:
3.004" (76.30mm) 3"
Width / Cross Section:
0.070" (1.78mm) 1/16"
Operating Temperature:
-62°C ~ 232°C