USA Industrials ZUSAS1.5X8
Part No.:
ZUSAS1.5X8
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
ZUSAS1.5X8.pdf
Description:
O-RING SILICONE RED PK50
Shipping
ZUSAS1.5X8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
Silicone
Dash Number:
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
0.315" (8.00mm)
Diameter - Outside:
0.433" (11.00mm)
Width / Cross Section:
0.059" (1.50mm)
Color:
Red
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-62°C ~ 232°C