USA Industrials ZUSAH4X58
Part No.:
ZUSAH4X58
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
ZUSAH4X58.pdf
Description:
O-RING BUNA-N BLACK PK20
Shipping
ZUSAH4X58 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
Buna N (Nitrile NBR)
Dash Number:
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
2.283" (58.00mm)
Diameter - Outside:
2.598" (66.00mm)
Width / Cross Section:
0.157" (3.99mm)
Color:
Black
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-40°C ~ 121°C