USA Industrials ZUSAH4.5X23
Part No.:
ZUSAH4.5X23
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
ZUSAH4.5X23.pdf
Description:
O-RING BUNA-N BLACK PK25
Shipping
ZUSAH4.5X23 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
Buna N (Nitrile NBR)
Dash Number:
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
0.906" (23.00mm)
Diameter - Outside:
1.260" (32.00mm)
Width / Cross Section:
0.177" (4.50mm)
Color:
Black
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-40°C ~ 121°C