USA Industrials ZUSAH1.78X8.73
Part No.:
ZUSAH1.78X8.73
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
ZUSAH1.78X8.73.pdf
Description:
O-RING BUNA-N BLACK PK50
Shipping
ZUSAH1.78X8.73 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
Buna N (Nitrile NBR)
Dash Number:
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
0.344" (8.74mm)
Diameter - Outside:
0.484" (12.29mm)
Width / Cross Section:
0.070" (1.78mm)
Color:
Black
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-40°C ~ 121°C