USA Industrials ZUSAH1.5X18.5
Part No.:
ZUSAH1.5X18.5
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
ZUSAH1.5X18.5.pdf
Description:
O-RING BUNA-N BLACK PK25
Shipping
ZUSAH1.5X18.5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
Buna N (Nitrile NBR)
Dash Number:
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
0.728" (18.50mm)
Diameter - Outside:
0.846" (21.50mm)
Width / Cross Section:
0.059" (1.50mm)
Color:
Black
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-40°C ~ 121°C