USA Industrials ZUSAE1.5X16
Part No.:
ZUSAE1.5X16
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
ZUSAE1.5X16.pdf
Description:
O-RING EPDM BLACK PK50
Shipping
ZUSAE1.5X16 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
EPDM
Dash Number:
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
0.630" (16.00mm)
Diameter - Outside:
0.748" (19.00mm)
Width / Cross Section:
0.059" (1.50mm)
Color:
Black
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-56°C ~ 149°C