TDK-Lambda ZUP10-40/U
Part No.:
ZUP10-40/U
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
ZUP10-40/U.pdf
Description:
PWR SUP BENCH PROG 0-10V 400W
Shipping
ZUP10-40/U Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
ZUP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Bench (AC to DC)
Voltage - Supply:
85 ~ 265VAC
Number of Outputs:
1
Voltage - Output:
0 ~ 10VDC
Current - Output:
0 ~ 40A
Display Type:
Digital
Number of Characters:
3
Size / Dimension:
13.780" L x 4.882" W x 2.756" H (350.00mm x 124.00mm x 70.00mm)
Features:
Memory, Programmable, RS232 and RS485 Interface
Power (Watts):
400W