Mallory Sonalert Products Inc. ZT028LACTG15
Part No.:
ZT028LACTG15
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
ZT028LACTG15.pdf
Description:
22MM ALARM+LED;20-28 VAC/DC; 85
Shipping
ZT028LACTG15 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Series:
Packaging:
Retail Package
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
AC, DC
Voltage - Rated:
Voltage Range:
20 ~ 28V
Frequency:
3.9kHz
Technology:
Operating Mode:
Single Tone
Duration:
15 Sec On-Time
Sound Pressure Level (SPL):
85dB @ 20V, 61cm
Current - Supply:
40mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-30°C ~ 65°C
Approval Agency:
cUL
Ratings:
Ingress Protection:
NEMA 3R, 4X, 12
Mounting Type:
Panel Mount
Termination:
Terminal Block
Size / Dimension:
1.210" Dia (30.74mm)