Omron Automation and Safety ZS-LD20ST 2M
Part No.:
ZS-LD20ST 2M
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Camera/Sensors
Package:
Datasheet:
ZS-LD20ST 2M.pdf
Description:
2D DISPLACEMENT SENSOR CHASS MNT
Shipping
ZS-LD20ST 2M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
ZS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
2D Laser Displacement Sensor
Visual Field (Max):
0.025mm Dia
Visual Field (Min):
Installation Distance:
6.3mm ~ 20.0mm
Resolution:
Light Source:
Scan Rate:
Image Type:
Sensor Type:
Voltage - Supply:
Features:
Mounting Type:
Chassis Mount
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style:
Cable with Connector
Operating Temperature:
0°C ~ 50°C