Diodes Incorporated ZLLS500TA-79
Part No.:
ZLLS500TA-79
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ZLLS500TA-79.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 700MA SOT23-3
Shipping
ZLLS500TA-79 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
700mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
530 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
3 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
16pF @ 30V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
Operating Temperature - Junction:
150°C