Mini-Circuits ZFBP-400K-S+
Part No.:
ZFBP-400K-S+
Manufacturer:
Mini-Circuits
Category:
RF Filters
Package:
Module, SMA Connectors
Datasheet:
ZFBP-400K-S+.pdf
Description:
BPF, 0.35 - 0.45 MHZ, 50
Shipping
ZFBP-400K-S+ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mini-Circuits
Series:
Package/Case:
Module, SMA Connectors
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Frequency:
400kHz Center
Bandwidth:
100kHz
Filter Type:
Band Pass
Ripple:
Insertion Loss:
3dB
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
1.250" L x 1.250" W (31.75mm x 31.75mm)
Height (Max):
0.765" (19.43mm)