Samtec Inc. ZF5S-15-01-T-WT-K-TR
Part No.:
ZF5S-15-01-T-WT-K-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
ZF5S-15-01-T-WT-K-TR.pdf
Description:
CONN FFC BOTTOM 15POS 0.5MM R/A
Shipping
ZF5S-15-01-T-WT-K-TR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
ZF5S
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FFC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
15
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.083" (2.10mm)
Locking Feature:
Slide Lock
Cable End Type:
Straight
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Tin
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Pick and Place Cap, Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C