Mini-Circuits ZABP-550-S+
Part No.:
ZABP-550-S+
Manufacturer:
Mini-Circuits
Category:
RF Filters
Package:
Module, SMA Connectors
Datasheet:
ZABP-550-S+.pdf
Description:
RF FILTER BANDPASS 550MHZ MODULE
Shipping
ZABP-550-S+ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mini-Circuits
Series:
ZABP-550-S
Package/Case:
Module, SMA Connectors
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Frequency:
550MHz Center
Bandwidth:
900MHz
Filter Type:
Band Pass
Ripple:
Insertion Loss:
2.2dB
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.300" L x 2.250" W (58.42mm x 57.15mm)
Height (Max):
0.765" (19.43mm)