Mallory Sonalert Products Inc. ZA016SDCT
Part No.:
ZA016SDCT
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
ZA016SDCT.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 30.74MM PNL MNT
Shipping
ZA016SDCT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Series:
ZA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
DC
Voltage - Rated:
Voltage Range:
6 ~ 16V
Frequency:
3.9kHz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Single Tone
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
65dB @ 6V, 61cm
Current - Supply:
40mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-30°C ~ 65°C
Approval Agency:
cUL
Ratings:
Ingress Protection:
NEMA 3R, 4X, 12
Mounting Type:
Panel Mount
Termination:
Terminal Block
Size / Dimension:
1.210" Dia (30.74mm)