TDK-Lambda Z60-10-IEEE-U
Part No.:
Z60-10-IEEE-U
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
Z60-10-IEEE-U.pdf
Description:
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-60V
Shipping
Z60-10-IEEE-U Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
Z+
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Bench (AC to DC)
Voltage - Supply:
85 ~ 265VAC
Number of Outputs:
1
Voltage - Output:
0 ~ 60VDC
Current - Output:
0 ~ 10A
Display Type:
Digital
Number of Characters:
4 (2)
Size / Dimension:
13.780" L x 4.134" W x 3.268" H (350.00mm x 105.00mm x 83.00mm)
Features:
GPIB, Programmable, RS232, RS485 and USB Interface
Power (Watts):
600W