KEMET Z0805C101ASMST
Part No.:
Z0805C101ASMST
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Z0805C101ASMST.pdf
Description:
FERRITE BEAD 100 OHM 0805 1LN
Shipping
Z0805C101ASMST Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
Z-SMS
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Filter Type:
Signal Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
100 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
900mA
DC Resistance (DCR) (Max):
100mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.041" (1.05mm)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)