KEMET Z0603C271APMST
Part No.:
Z0603C271APMST
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Z0603C271APMST.pdf
Description:
FERRITE BEAD 270 OHM 0603 1LN
Shipping
Z0603C271APMST Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
Z-PMS
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Filter Type:
Power Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
270 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
1.2A
DC Resistance (DCR) (Max):
110mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.037" (0.95mm)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)