KEMET Z0402C102ASMST
Part No.:
Z0402C102ASMST
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Z0402C102ASMST.pdf
Description:
FERRITE BEAD 1K OHM 0402 1LN
Shipping
Z0402C102ASMST Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
Z-SMS
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Filter Type:
Signal Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
1 kOhms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
DC Resistance (DCR) (Max):
580mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.022" (0.55mm)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)