Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics) YQA120N4.2
Part No.:
YQA120N4.2
Manufacturer:
Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics)
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
YQA120N4.2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 280MA RADIAL
Shipping
YQA120N4.2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
YQ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
280 mA
Current - Trip (It):
560 mA
Current - Max:
3 A
Time to Trip:
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
4.2 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)