Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics) YPDL0600T
Part No.:
YPDL0600T
Manufacturer:
Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics)
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
YPDL0600T.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 420V 21MA RADIAL
Shipping
YPDL0600T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
YP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
420V
Current - Hold (Ih) (Max):
21 mA
Current - Trip (It):
39 mA
Current - Max:
200 mA
Time to Trip:
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
600 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.256" Dia x 0.197" T (6.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)